Warczący test termosów

5.02.2014, środa
Gdy palce u nóg już zdrętwiały, wiatr przenika nas chłodem, a do domu daleko, nic tak nie podnosi na duchu jak łyk gorącej herbatki z termosu. Problem w tym, jeżeli herbatka wcale nie chce być już gorąca :) Aby nie rozczarować się w trasie, przygotowaliśmy test termosów - Quechua, Fjord Nansen, Salewa, Primus i Promis. Żaden producent nie sponsorował testu, a termosy dostarczyliśmy z naszych "zapasów" :) Termometr, zegarek i czyste fakty :)

Uczestnicy testu

Promis 0.5

Promis 0.5 Najtańszy z testowanych termosów (około 25 zł) czyli wersja ekonomiczna. Na zdjęciu jest nowsza model - jednokubkowy. Nasz testowany posiadał dwa kubki. Używany kilka lat.

Quechua 0.7

Quechua 0.7 Przedstawiciel sklepów Decathlon. Z ciekawostek - wygląd zewnętrzny, korek jak i parametry przypominają 40 zł droższego Termite Warhead. Przypadek? :) Egzemplarz praktycznie nowy. Możliwość nalewania po częściowym odkręceniu korka.

Fjord Nansen One Touch 0.7

Fjord Nansen One Touch 0.7Automatyczne zamknięcie korka przy zakręceniu kubkiem. Testowany egzemplarz również praktycznie nowy.


Salewa Thermo Lite 0.75

Salewa Thermo Lite 0.75 Pierwszy testowany egzemplarz był nowy - lecz najprawdopodobniej rozszczelniony, gdyż osiągał bardzo kiepskie wyniki. Po reklamacji został wymieniony na nowy. Prezentujemy wyniki dla nowego ternosu. Posiada antypoślizgowy spód i automatyczne zamknięcie korka przy zakręceniu kubkiem.

Primus Duo 0.75

Primus Duo 0.75 Starszy model - używany kilka lat. Mogło mieć to wpływ na wyniki testów - choć nie wiadomo :) W zestawie do wyboru 2 rodzaje korka. Posiada dwa kubki wciskane, osadzone na uszczelce. Automatycznie zamknięcie korka przy nałożeniu kubka.

Użyty w teście termometr do żywności

Metodyka testów


Temp. otoczenia [°C]

Wszystkie termosy były mierzone w warunkach domowych w temperaturze ok. 21°C. Dla porównania wpływu temperatury otoczenia na wychłodzenie wody, przeprowadziłem dodatkowo test termosu Quechua w stałej, balkonowej temperaturze -5°C. Wykres przedstawiony na dole artykułu.

Temp. wody [°C] po [h]

Testy właściwe przeprowadzałem już po wstępnym podgrzaniu termosów. Zalałem wrzątkiem niemal pod sam korek i co 4 godziny mierzyłem temperaturę termometrem do żywności.

Obserwacje i wyjaśnienie metodyki

Jako że warunków użytkowania termosu jest nieskończona ilość, wyniki pomiarów dla większości z nich są nazbyt optymistyczne. Nie mniej jednak są najbardziej powtarzalne, a co za tym idzie najbardziej oddają różnice między termosami. Przy pomiarach nie wylewałem wody tylko mieszałem termometrem w termosie ok 10-20 sekund i zakręcałem korek. W przypadku odlewania co pomiar porcji wychładzanie będzie znacznie większe. Z moich obserwacji wynika również, że termos w podróży szybciej się wychładza niż stojąc na stole w domowym laboratorium ;) Wynika to najprawdopodobniej z tego, że duża, jeśli nie największa, część ciepła ucieka przez korek. W trakcie ruchu termosu ma cały czas kontakt z płynem, a w przypadku stojącego termosu tworzy się dodatkowa izolacja w postaci "poduszki" powietrznej. Warto więc zwrócić uwagę na to by w plecaku podróżował korkiem do góry.

Wykres

Poniższy wykres przedstawia temperaturę cieczy w czasie kolejnych godzin testu (test w temperaturze otoczenia ok. 21°C).
Zestawienie utraty ciepła termosów


Tabela zestawiająca wyniki


MarkaPromisQuechuaFiord NansenSalewaPrimus
Model0.50.7One Touch 0.7Thermo Lite 0.75Duo 0.75
Objętość rzeczywista [ml]490720725750815
Objętość kubka [ml]110+1001901351302x280
Średnica otworu [mm]3450444350
Rodzaj korkaOne-TouchZakręcanyOne-TouchOne-TouchZakręcany
One-Touch
Przepustowość [ml/s]3133-435825-338
Ulewalność niekapekkapekniekapekniekapekniekapek
Waga [g]358458430466690
Wysokość [mm]270268291314333
Maksymalna średnica [mm]6983787887
Cena od ... [pln]25 zł60 zł80 zł125 zł125 zł
Cena ciepła [pln/h]1,522,52,76,5
Gwarancja [lat]25222


Jaki najlepszy termos? Testy trwają :)

Wyniki


Najlepiej poradził sobie Salewa Thermo Lite 0.75. Ten termos najdłużej utrzymał gorącą zawartość w środku. Choć jest to najdroższy z testowanych termosów (125 zł), jeżeli zależy Ci na gorącej herbatce - wybierz ten model.

Quechua 0.7 i Fjord Nansen One Touch 0.7 mają bardzo podobne wyniki, więc jeżeli nie zależy Ci na korku one-touch to w tym przypadku chyba lepiej wybrać tańszą Quechue.

Promis 0.5 wychłodził się najszybciej. Choć na pewno miała tu wpływ jego najmniejsza objętość. Mimo to przy cenie 25 zł, wypadł najlepiej w parametrze ceny ciepła. Jeżeli wiesz, że wypijesz zawartość termosu bardzo szybko po jego zalaniu - po co przepłacać ;)

Drugi w najwyższej cenie Primus Duo 0.75 wypadł zdecydowanie najgorzej - na poziomie kilka razy tańszego Promisa. Jako minus należy dodać niesamowicie niską przepustowość termosu i największą wagę :) Być może miał tu wpływ wiek termosu. Na plus jedynie duże kubeczki :)

Znaczenie parametrów


Marka

Dobra marka to nie tylko lans, ale także większa pewność przy zakupach w ciemno. Często oznacza też mniejsze odchyłki od deklarowanych przez producenta parametrów i lepszą gwarancję. Niestety niesie za sobą większą cenę. Jednemu z testowanych termosów marka nie pomogła i trafił się najprawdopodobniej wadliwy egzemplarz - z reklamacją nie było problemu.

Model

W naszym teście oznacza praktycznie objętość a wybór zależy od indywidualnych oczekiwań. Nie mniej jednak zasada jest taka, że dla danego modelu, termos o większej objętości będzie dłużej utrzymywał ciepło niż jego mniejszy odpowiednik.

Objętość rzeczywista [ml]

Jest to rzeczywista objętość wewnętrzna :) Mierzona do przelania się :)

Objętość kubka [ml]

Im większa tym rzadziej musimy otwierać korek, a w przypadku zbyt gorącego napoju szybciej nabierze pijalnej temperatury. W przypadku, gdy np. zamiast herbaty mamy wodę na zupkę w proszku, też łatwiej będzie ją w nim przyrządzić. Mierzona do ok 5mm od przelania.

Średnica otworu [ml]

Im większa tym łatwiej trafić do termosu z czajnika czy też garnuszka, łatwiej wrzucić i przede wszystkim wyjąć napęczniałego szczurka po herbacie, a także łatwiej umyć termos.

Rodzaj korka

W tym przypadku kwestia jest sporna i dzieli użytkowników termosów. Z jednej strony korek typu One Touch jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, ale z drugiej strony, z racji swojej zakamarkowości, gdy się zagapimy z umyciem termosu, ciężko będzie go potem dobrze domyć. Niektórzy producenci dają do termosów oba rodzaje korka.

Przepustowość i ulewalność

Jest to przybliżona ilość ml wody wydostającej się z pełnego termosa w ciągu 1 sekundy (badany prawie do wyzerowania zawarości:) Dla termosu z korkiem z możliwością nalewania po częściowym odkręceniu przyjąłem zakres wartości. W praktyce wartość 25-30ml/s należy uznać za w pełni wystarczającą. Natomiast Primusowe 8ml/s wymaga już środków uspokajających ;) Za ulewalność przyjęliśmy tzw. kapkowość lub bezkapkowość ;)

Waga [g]

Zwana inaczej masą :) Parametr istotny dla kręgosłupa.

Wysokość [mm]

Parametr pozwalający określić, czy dany termos zmieści nam się do ulubionego plecaka.

Maksymalna średnica [mm]

Jak wyżej, tyle że dotyczy np. kieszonki na butelkę.

Cena od ... [pln]

Dukatów nigdy dość.

Cena ciepła

Oznacza koszt każdej godziny, gdzie woda od zalania wrzątkiem trzyma temperaturę powyżej 50°C - czyli umowną granicę napoju dość ciepłego. Należy zauważyć, że dla różnych warunków zewnętrznych ceny będę różne i proporcje między termosami również ulegną zmianie.

Gwarancja [lat]

Oznacza spokojny sen.

Test objętości cieplnej

Im cieńsze ścianki wewnętrzne i lepsze proporcje powierzchni do objętości tym mniejsze będzie wstępne wychłodzenie cieczy. Dla zobrazowania skali wlałem wrzątek do termosów o temperaturze pokojowej i dokonywałem pomiary do pierwszego spadku na termometrze. Trwało to max 1 min, więc czas w pełni wystarczający do wymiany ciepła woda-metal. Metoda może mało profesjonalna, ale oddająca orientacyjne różnice między termosami. Dokonywałem 2-3 pomiary. Warto zauważyć, że już podczas nalewania temp. spada 2-3 stopnie, więc przyjąłem różnicę między 97,5°C a ww temp. Czym większy spadek tym większa potrzeba wcześniejszego podgrzania termosu. Parametr istotny dla ludzi wychodzących w ostatniej chwili :) W praktyce brak podgrzania termosu wychłodzi na wstępie ciecz o ok 1-2 °C co przesunie/skróci wykres o ok 15-30min.

Wpływ temperatury otoczenia

Test wpływu temperatury otoczenia na wychłodzenie wody. Termosu Quechua 0.7 w temperaturze pokojowej (około 21°C) i balkonowej (około -5°C).

Quechua 0.7 - porównania wpływu temperatury otoczenia

Tagi:

termos test

Autor:


Artur

Komentarze:

garry
gerard broznowicz
12:12 10.02.2014
jak w mordę strzelił akurat zastanawiałem się nad dobrym termosem ;) test elegancji - dzięki za rzetelne pomiary i konkretne wyniki
Sara sara
Michał Sarapata
10:26 17.02.2014
Trochę trzeba było na tą publikację poczekać, ale taka jest cena jakości - dobra robota :)
cichy
14:22 16.12.2014
Primus ma najgorsze termosy , niezależnie stary czy też nowy model. Cztery razy na gwarancji wymieniali na nowy z powodu nietrzymania ciepła ,aż miarka się przebrała .
klamca
14:40 23.12.2014
takie kity to mozesz malym dzieciom opowiadac producent Salewa dla tego termosu co masz w tescie podaje po 24 godzinach (w idealnych testowych warunkach) ze ma 60 stopni w wersi 1L a ty masz w tym niby wykresie ze ma ponad 65 stopni w wersi 0,75L nie kituj ludzi
abdul
Artur
16:07 23.12.2014
Coś sugerujesz? Gdybym miał interes w promowaniu Salewy to nie pisałbym, że pierwsza sztuka była wadliwa. Poza tym nie wczytałeś się w artykuł. Metodologia była chałupnicza, ale identyczna dla wszystkich termosów i głównie na porównaniu należy się skupić a nie na cyferkach. Swoją drogą Salewa podaje temperaturę wyjściową 95 stopni a te termosy były wstępnie podgrzane i później zalane ok 98 stopni. Różnica między 1l a 0.75l jest wg Salewy 2 stpnie. Jeśli zdołasz sobie to wszystko jakoś poukładać w główce to odchyłka nie wyjdzie na tyle duża by nazywać ludzi kłamcami.
mordimer
14:08 4.01.2015
@abdul - dzięki za Twoją pracę, bardzo mi sie przyda... planuję w przyszłym roku trasę motocyklową: Litwa-Łotwa-Estonia-St.Petersburg-Norwegia i powrót promem... kompletuję sprzęt, gdyż mając 56 lat raczej nie użyję niczego z lat mej młodości. Porównując testy, opinie i komentarze doszedłem do wniosku, ze Quechua /marka bodaj Decathlonu/ oferuje sporo bardzo dobrych i ekonomicznych cenowo produktów... trzeba jedynie poświęcić nieco czasu na weryfikację... jakoś tak dziwnie się składa, ze wybrałem tej marki namiot, śpiwór, materac a teraz termos - ciekawe, prawda!? Bardzo Ci raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam!

@kłamca - a ty cwaniaczku zrób coś najpierw a potem krytykuj i obrażaj innych... myślę, ze twój pszenno-buraczany ogląd świata dotyczy na szczęście coraz mniejszej liczby ludzi!
koziorozka
14:23 24.01.2015
Super robota, dziękuję :)
bartek
15:33 10.05.2015
Dzięki, fajny test :)
abdul
Artur
14:34 13.05.2015
Polecam się :)
PS: Z Fjord Nansena odleciała ponad połowa farby, ale pod spodem odkrywa się satyna, więc niedługo będzie znowu wyglądał jak nowy :) Wg właściciela właściwości termiczne nie uległy zmianie.
abdul
Artur
16:08 22.05.2015
Małe sprostowanie - farba zeszła z kubka a nie termosa :)
Fell
10:47 7.08.2015
Witam,
Czy kapek w wypadku termosu z Decathlonu oznacza, że on przecieka? Zastanawiam się nad zakupem, ale jeśli tak, to chyba nie ma to sensu... ?
abdul
Artur
12:12 7.08.2015
Zabiłeś mi ćwieka :) Tu chodziło chyba o taką niekapkowość jak w końcówkach do wina czy wyprofilowane szyjki w butelkach do oleju. Przy kapku pewnie chodziło o to, że może Ci się parę kropli niekontrolowanie wydostać, co przy pozostałych pewnie nie było to jakoś odczuwalne, bo żadnych patentów na to, z tego co pamiętam, nie miały. Bierz śmiało
snork21
01:04 9.02.2016
A ja trafiłam w zeszłym roku na 0.7l termos firmowany przez sigga, sklep się likwidował i sprzedawali co zostało w dużych obniżkach, o dziwo nie były to "odpowiedniki", różnica w cenie nawet do 50% w zależności od rodzaju i stanu towaru, powystawowe też były. Rodzice mnie chcieli za to pozbawić uszu, bo "takie samiutkie w dowolnym hipermarkecie za 1/10 tego co durna dziewucha wydała" itd. itp. i postanowili mi udowodnić, że się mylę. Postawili termos w kuchni, nalali wrzątku, zostawili na dobę, zapomnieli, na drugi dzień się poparzyli naprawdę gorącym płynem. Od tej pory cicho, nikt mnie więcej nie ochrzania za wydawanie pieniędzy na dziadostwo jak z hipermarketu a termos do mnie nie wrócił, za to się w różne miejsca przejechał jak rodzice musieli w zimie kilka razy wyjechać. Dziwnym trafem ani razu nie zapomnieli go zabrać. Jedne problem, planowałam jeszcze taki jeden śpiwór kupić z tego samego miejsca, ale 2 dni po kupieniu termosu już niczego ciekawego nie było. A teraz szukam butelki termicznej sigg dla siebie tylko na razie nie znalazłam ładnego wzoru, a dla mnie to też ważne.
Creo
14:45 6.03.2016
Witam , W dniu wczorajszym tj.5.03.2016 postawiłem zakupić sowie wreszcie dobry termos .Wybrałem się do sklepu nastawiony na termos firmy THERMITE , jak zobaczyłem cenę za litrowy 140 zł to dałem sobie spokój , w końcu kupiłem połowę tańszy w decathlonie litrowy QUECHUA za 70 zł . Pozwoliłem zrobić sobie test :

po wlaniu wrzątku i wygrzaniu termosa wlałem do pełna właściwą ciecz :)

5,5 godziny -temperatura 88 stopni
17,5 godziny -temperatura 68 stopni (po teście wylałem ok 200 ml wody)
po 24 godzinach temperatura 59 stopni

temperatura otoczenia ok 20 stopni.

Mi to w zupełności wystarcza . Pozdrawiam
kd
21:57 14.04.2016
Solidne testy, gratulacje.
Jeśli ktoś szuka testów kubków termicznych to znajdziecie na www.termokubki.com.pl
gość
22:34 30.11.2016
Dzięki za ten opis i porównanie. Kawał dobrej roboty i profesjonalne podejście do tematu, a nie jak inni - ranking na podstawie zakupów i popularności. Szkoda tylko że tylko tyle termosów, ale jak na warunki domowe i tak nieźle :) Pozdrawiam i oby więcej takich artykułów!
WG
15:07 2.02.2017
Właśnie przeprowadziłem test:temperatura początkowa wody 99 stopni, temperatura zewnętrzna minus 4 stopnie, czas 12 godzin.
Wyniki, czyli spadki temperatury w termosach: Stanley 64,1 st C, Primus 33,1 st C, Warhead 30,5 st C, Thermos 42,8 st C
Wygrał Warhead, najgorszy Stanley a miał być taki super.
Łukasz
13:13 22.03.2017
Witam rok temu kupiłem Termite niby polska firma.Termos wytrzymał okolo dwa miesiace noszenia w plecaku.Pewnego dnia zrobil sie caly goracy oczywiscie reklamacja nie uznana.Takze odradzam bo cena to bylo okolo 100zl na 0.5 litra.Obecnie posiadam termos z kauflandu na normalny korek i jest super.Pozatym lepiej tez spisuja sie te z dekathlona.
Krzysztof
02:14 27.03.2017
4 lata temu kupiłem termos Salewa 1l za coś ok. 180 zł. Trzymał temperaturę dobrze, korek nie kapał, ale po 6 tygodniowych wyjazdach w Alpy, bez żadnego powodu termos stracił swoje właściwości izolacyjne, a herbata stygnie w nim niewiele wolniej niż gdybym ją wlewał do zwykłej butelki.
Termos nigdy nie upadł z wysokości, nie jest też wgnieciony.
W tej sytuacji przeprosiłem się ze starym termosem z hipermarketu, który chociaż jest o kilka lat starszy i z korka mu kapie, to jednak wciąż jeszcze trzyma temperaturę.
ZYG
16:59 31.10.2017
Ciekaw jestem jaki termos Stanley'a miał kolega WG. Mój Classic 0,7 Pzr temperaturze otoczenia po 12 godzinach ma temperaturę płynu 78 stC. Teraz biorę się za testy Master 1,3h.
Marcin W
10:21 3.11.2017
Witam serdecznie Wszystkich. Od 15 lat użytkowania tanich termosów przeszedłem na markę Stanley. Użytkuje serię Adventure od dwóch lat. Mam obiadowy 0,7 L i na płyny 1L i od paru dni 1,3 z rączką. Pracuje na powietrzu i termosy zabieram zawsze ze sobą. Czy to zima czy lato ciepły posiłek czy gorąca herbata musi u mnie być. Zdecydowałem się na tą markę m.in. ze względu na dożywotnią gwarancję producenta obejmującą jego termikę. Termosy sprawdzają się do dziś. Poprzednie są już na złomie a były kupowane w Biedronce i w osiedlowych sklepach AGD. Stanley trzyma temperaturę wystarczająco długo. Przyznam, że zabierałem kilka razy termometr ze sobą i porównywałem z termosami kolegów i różnie bywało. Fiord Nansen 1L bywał o kilka stopni lepszy. Promis był daleko w tyle. Laken porównywalnie. Obiadowy Esbit trzyma koledze do pięciu godzin mój spokojnie 12. Test z przed paru dni modelu Adventure 1,3L w zamrażarce w -26 stopni Celsjusza temperatura wyjściowa 95 stopni Celsjusza: po 26 godzinach wynik 54 stopni Celsjusza, po 33 godzinach 44 stopni Celsjusza. Otwierany dwa razy w celu pomiaru. To jeśli chodzi o temperaturę we wnętrzu.
Marcin W
Marcin Weremczuk
10:30 3.11.2017
Najważniejsze jednak jest nie tylko to, że trzymają ciepło na równi z wiodącymi markami a to, że są niezwykle wytrzymałe na udeżenia,
Marcin W
Marcin Weremczuk
10:39 3.11.2017
I mimo widocznych wgnieceń nadal będą porównywalnie utrzymywać temperaturę. Nie są tanie ale nie są mocno droższe od konkurencji. Obiadowy 0,7 L to cena ok 175 zł, litrowy ok 200 zł, 1,3L około 210 zł. Na Allegro czy w sklepie internetowym bywają promocje. Ważne aby były z polskiej dystrybucji Free Form, wtedy mamy gwarancję producenta w Polsce. Jeśli ktoś ceni wytrzymałość, trwałość i dożywotnią gwarancję to niech wybierze tę markę.
Marcin W
Marcin Weremczuk
10:45 3.11.2017
Do kolegi ZYG. Jak zrobisz testy serii Master opisz w komentarzach. Teraz zamierzam kupić ten model o pojemności 0,75 L. Na jednym ze sklepów internetowych znalazłem go za 260 zł z dostawą.
Marcin W
Marcin Weremczuk
11:19 3.11.2017
Jeśli ktoś chciałby obejrzeć testy termosu Stanley, dostępne są na You Tube.
ZYG
07:42 19.12.2017
IMO 0,7 z mastera to stracone pieniądze - ja nie mam pomysłu po co mi tak długo byłaby potrzebna tak mała ilość gorącego plynu :) Jak na jeden dzień, to Classic starczy (jest też "pancerny"). Ja używam mastera do trzymania wrzątku do zalewania liofilizatów przy samotnej żegludze. Herbatę robię w Esbicie 2l. A jak na lądzie jestem to na wycieczki jednodniowe zabieram Classic 0,7 na herbę i drugi na jedzenie + Esbit 0,7 na kawę.

Jak pobędziemy z masterkiem ciut dłużej to coś napiszę. Na razie wnioski są takie, że bez nakręconego kubka izolacje szlag trafia :/
Marcin W
13:15 19.12.2017
Wczoraj przyjechał do mnie master 0,75. Pierwsze wrażenie to duża waga. Zapłaciłem za niego niecałe 250 zł. Adventure w tym litrażu to 190 z przesyłką. 60 zł różnicy dla mnie to nie majątek, a potrzebowałem taką pojemność więc postawiłem na nowość.
Marcin W
13:19 19.12.2017
Planuję go porównać w testach z Adventure 1,3 L. Wyniki oczywiście zamieszczę.
abdul
Artur
22:20 19.12.2017
Wrzucajcie, ale bez pochopnych wniosków, bo przy zwiększeniu litrażu polepsza się stosunek objętości do powierzchni, co ma kluczowy wpływ na trzymanie ciepła.
Marcin W
23:01 19.12.2017
Zgadzam się z abdulem, że im większa pojemność to lepsze parametry. Chcę porównać oba termosy dlatego, że producent podał w danych technicznych, iż model Adventure 1,3 L ma trzymać temperaturę 28 godzin natomiast Master 0,75 L 27 godzin. Stąd planowany mój test porównawczy obu termosów.
Marcin W
Marcin Weremczuk
13:13 1.01.2018
Zrobiłem test porównawczy Master 0,75 L z Adventure 1 L. Wyniki są prawie identyczne. Po 25 godzinach w zamrażarce z temperatury wyjściowej 94 stopni Celsjusza Master 44 stopni a Adventure 45.
Marcin W
Marcin Weremczuk
13:21 1.01.2018
Wielkościowo i wagowo oba egzemplarze są prawie identyczne. Nie stawiałem ich na wagę ale na oko tak się mi wydaje. Tańszy jest Adventure i mamy 0,25 L więcej płynu przy podobnej wadze i parametrach. Na stronie internetowej z której już zamówiłem trzy sztuki i ma gwarancję Free Form jest za około 163 zł z dostawą od domu.
Jacek W.
01:31 5.11.2018
Dziękuję Wam wszystkim za świetne informacje. Na ich podstawie można sie rozeznać w temacie i modelach.
Naprawdę trudno znaleźć wyniki takich testów
Jan Ch.
22:51 18.12.2018
Również dziękuje Szanownym Panom. Pozdrawiam.
Adam
20:54 25.02.2019
W końcu znalazłem sensowny niesponsorowany test termosów! Dzięki
Bodek
14:53 9.09.2019
Kupiłem dokładnie ten sam termos Salewy. Pierwsze uzupełnienie herbatą przed wyprawą i też mi przecieka. Wysłałem do reklamacji, czekam na zwrotkę od Salewy.
Bodek
09:10 16.09.2019
Salewa spisała się bardzo dobrze, wymienili termos na nowy sprawny.
abdul
Artur
09:34 22.02.2020
Wśród termosów 0.7 był jeden dla porównania 0.5 a niedługo dla równowagi dołączy do niego 1l z Lidla. Wiadomo, że większe lepiej trzymają, ale wyniki ceny ciepła już zszedł poniżej 1pln. Właśnie jest na 36h pomiarów :)
Robert
12:12 19.02.2021
Super test kolego.

Dodaj komentarz: