Warczący test kubków termicznych

11.02.2014, wtorek
Po wykonaniu Warczącego testu termosów, przyszedł czas na ich młodszych kuzynów. Tym razem pod termometr poszły kubki termiczne. Całkiem przydatne urządzonka - nie tylko na trasie, ale również w domu lub biurze, jak ktoś długo pije a lubi gorące :) W szranki stanęły Fjord Nansen Lando, Primus, Contigo Aria, Contigo West Loop i reklamówka Maxwell House.


Uczestnicy testu

Fjord Nansen Lando

Fjord Nansen Lando 0.4 Wygodny w piciu, choć ciężko się odkręca. Bliźniaczy model Primusa. Mają też identycznego brata Neverland Explorera za 59pln oraz dość podobnego Promisa za 28pln. Testowego nowy egzemplarz.

Primus

Primus 0.4 Wspomniane wcześniej bliźniaczy model Fjord Nansen'a Labo. Wszystkie parametry wielkościowe, wagowo, przepływowe identyczne. Różnica występuje w cenie - tutaj 89zł.

Contigo Aria 0.47

Contigo Aria 470 Najbradziej ergonomiczny. Dodatkowa blokada na przycisku, możliwość mycia w zmywarce (wersje nielakierowane, jak ta). Nowy (w promocji za 69zł)


Contigo West Loop 0.47

Contigo West Loop 470 Tak jak jego siostra Aria - najbardziej ergonomiczny, zarówno przy piciu, trzymaniu jak i od/zakręcaniu. Praktycznie nowy.


Maxwell House

Maxwell House Przedstawiciel kubka termicznego reklamówki. Bardzo podobne wersje dostępne w marketach w wersji eco. Używany, jedyny bez szczelnego zamykania. Nie radzimy wrzucać do plecaka :)


Metodyka testów


Temp. otoczenia [°C]

Wszystkie kubki były mierzone w warunkach domowych w temperaturze ok. 21°C. Porównania wpływu temperatury otoczenia na wychłodzenie wody, można znaleźć na dole testu termosów, gdzie zaprezentowany jest wpływ temperatur -5°C i 21°C na temperature cieczy w termosie Quechua 0.7

Temp. wody [°C] po [h]

Zalałem wrzątkiem niemal pod sam czubek i co godzinę mierzyłem temperaturę termometrem do żywności.

Obserwacje i wyjaśnienie metodyki

Jako że warunków użytkowania kubków jest nieskończona ilość, wyniki pomiarów dla większości z nich są nazbyt optymistyczne. Nie mniej jednak są najbardziej powtarzalne, a co za tym idzie najbardziej oddają różnice między egzemplarzami. Przy pomiarach nie wylewałem wody tylko mieszałem termometrem ok. 10-20 sekund i zakręcałem kubek. W przypadku odlewania co pomiar porcji wychaładzanie będzie znacznie większe. Z moich obserwacji wynika również, że kubek w podróży szybciej się wychładza niż stojąc na stole w domowym laboratorium ;) Wynika to najprawdopodobnie z tego, że duża, jeśli nie największa, część ciepła ucieka przez zakrętke kubka. W trakcie ruchu kubek ma cały czas kontakt z płynem, a w przypadku stojącego tworzy się dodatkowa izolacja w postaci "poduszki" powietrznej. Warto więc zwrócić uwagę na to by w plecaku podróżował korkiem do góry.

Wykres

Poniższy wykres przedstawia temperaturę cieczy w czasie kolejnych godzin testu (test w temperaturze otoczenia ok. 21°C).

Porównanie kubków termicznych


Tabela zestawiająca wyniki


MarkaFjord NansenPrimusContigoContigoMaxuel House
ModelLando 0.40.4Aria 0.47West Loop 0.47reklamówka
Objętość rzeczywista [ml]420420440460440
Objętość kubka [ml]400400400440400
Średnica otworu [mm]80806674
Rodzaj korkaWciskanyWciskanyOne-ŁykOne-ŁykPrzesuwany
Waga [g]344344327212
Wysokość [mm]197197200170
Maksymalna średnica [mm]8282elipsa 82x8984 + uchwyt
Cena od ... [pln]5989129129gratis do kawy
Cena ciepła [pln/h]9,514270
Gwarancja [lat]22220


Wyniki


Najlepiej poradził sobie Fiord Nansen Lando 0.4. ................

.......


......

Znaczenie parametrów


Marka

Dobra marka to nie tylko lans, ale także większa pewność przy zakupach w ciemno. Często oznacza też mniejsze odchyłki od deklarowanych przez producenta parametrów i lepszą gwarancję. Niestety niesie za sobą większą cenę.

Model

W naszym teście oznacza praktycznie objętość a wybór zależy od indywidualnych oczekiwań. Nie mniej jednak zasada jest taka, że dla danego modelu, kubek o większej objętości będzie dłużej utrzymywał ciepło niż jego mniejszy odpowiednik.

Objętość rzeczywista [ml]

Jest to rzeczywista objętość wewnętrzna :) Mierzona do przelania się :)

Objętość kubka [ml]

Użytkowa objętość kubka - umożliwująca zamknięcie.

Średnica otworu [ml]

Im większa tym łatwiej trafić do kubka z czajnika czy też garnuszka, łatwiej wrzucić i przede wszystkim wyjąć napęczniałego szczurka po herbacie, a także łatwiej umyć kubek.

Rodzaj zamknięcia

Czasem nieszczelne przesywalne zamknięcie, czasem wciskany lub one-łykowy patent.

Waga [g]

Zwana inaczej masą :) Parametr istotny dla kręgosłupa.

Wysokość [mm]

Parametr pozwalający określić, czy dany kubek zmieści nam się do ulubionego plecaka.

Maksymalna średnica [mm]

Jak wyżej, tyle że dotyczy np. kieszonki na butelkę.

Cena od ... [pln]

Dukatów nigdy dość.

Cena ciepła

Oznacza koszt każdej godziny, gdzie woda od zalania wrzątkiem trzyma temperaturę powyżej 50°C - czyli umowną granicę napoju dość ciepłego. Należy zauważyć, że dla różnych warunków zewnętrznych ceny będę różne i proporcje między kubkami również ulegną zmianie.

Gwarancja [lat]

Oznacza spokojny sen.

Test objętości cieplnej

Czym większy spadek tym większa potrzeba wcześniejszego podgrzania kubka lub termosu. W przypadku kubków podgrzewanie nie ma sensu, bo początkowy spadek temperatury jest bardzo szybki. Ponad to często oczekujamy napoju gotowego do picia od zaraz.

Termos vs kubek termiczny

Aby przedstawić różnicę pomiędzy utrzymywaniem ciepła cieczy w kubku a termosie, zestawiliśmy dwa wyniki najlepszego termosu i najlepszego kubka. Jak widać na porównaniu - nie ma porównania ;)

Kubek termiczny vs termos

Tagi:

test

Autor:


Artur

Komentarze:

Piotr
12:57 2.07.2015
Dzięki za ten test. Zastanawiałem się jaki kubek kupić dziewczynie do pracy, a nie byłem w temacie. Zaś kubki w marketach z przesuwanym zamknięciem, skutecznie mnie odstraszały.
Marek
09:11 26.11.2015
Witam, bardzo dobry test :). Niemniej jednak na innych forach przeczytałem, że w kubku Primus, po zalaniu wrzątkiem i wstrząśnięciu potrafi wystrzelić korek (to bardzo duża wada). Jednocześnie nie można się doszukać w internecie informacji na temat mycia korków podwójne wieczko powoduje, że tylko w kubkach posiadających rozkręcany korek można go wyczyścić (pożądane przy spożywaniu kawy z mlekiem - wytwarza się kleisty osad, który odrywa się w postaci farfocli). O kubku Contigo znowu przeczytałem na innym forum, że znacząco nagrzewa się wieczko, (posiada jedną warstwę) ciężko się napić nie parząc sobie ust. Może przydałoby się uzupełnić test o takie dane. Przymierzam się do kubka Fjord Nansen Lando i nie chciałbym, żeby w plecaku po przejściu kilku kroków kubek się rozszczelnił od zbyt gorącego płynu:). Pozdrawiam Marek
Radek
20:48 28.11.2015
Ja zastanawiam się nad zakupem zwycięskiego kubka ale poczytałem że po zalaniu gorącą cieczą pokrywka lubi wystrzelić ponieważ jest zakręcana na zaledwie jeden gwint. Czy podczas testu zdarzyły się takie sytuację. Jeśli kubek w plecaku by się rozszczelnił to nie za ciekawie by było.
Maciek
Maciek D.
12:44 27.12.2015
Używam tego kubka od dwóch lat. Poza tym, że zeszła cała czarna farba i jest teraz srebny z czarnym wiekiem, nic się z nim nie dzieje. Ani razu mi nie wystrzelił, choć zawsze przed zakręceniem czekam kilka minut i zamykam na wciśniętym przycisku, by wyrównać ciśnienia. Być może ktoś na zamkniętym otworze zakręcał, wbrew instrukcji. Wielokrotnie wrzucałem go do plecaka i ani razu nie wylało się (przed wrzuceniem oczywiście wykapywałem resztki cieczy z ustnika). Generalnie polecam.
azari
Piotr Idzi
07:53 31.12.2015
Testowanego Contigo używam już dwa lata - po tym czasie działa dalej bez zarzutów. Z tym poparzeniem przez wieczko to trochę abstrakcja. Poparzyć się można, ale dopiero co zalanym wrzątkiem do kubka - nic odkrywczego ;) Samo wieczko natomiast jest po prostu lekko ciepłe.
Justyna
22:12 10.05.2016
Ostatnio kupiłam contigo na epraktyku. Najlepszy kubek termiczny jaki miałam. Szukałam długo czegoś właśnie co mi potrzyma ciepło i nie rozleje po aucie całej kawy ;-) Super jakość warty swojej ceny. Wiadomo są jakieś tańsze badziewia za 20zł ale jakość już nie ta sama...
KD
20:35 17.05.2016
Osobiście używam kubka termicznego OUTER, trzyma ciepło ponad 12 godzin.
Marcel
09:54 8.07.2016
Przerobiłem contigo, primus, fjord nansen, kubki ogólnie dobre jakościowo ale za tą cenę 4 godziny ciepła to dla mnie za mało. Sebastian Nikiel (http://s-nikiel-mojegory.pl) testował ostatnio fajne kubki t-ready, kilkanaście godzin, kupiłem sobie jeden taki i jest super. T-ready miażdży popularny contigo pod kątem parametrów jak i cenowym - jest połowę tańszy.
abdul
Artur
18:11 10.07.2016
Ciekawy kubek, tylko pytanie czy nie po to rozdziela się kubki od termosów bo są odpowiedzią na różne zapotrzebowania? IMHO półautomatycznwmu korkowi tyle samo do kubka co do termosu, a ten drugi o podobnych parametrach termicznych można mieć za 30pln. Na pewno jest to jakiś kompromis, który zmajdzie zwolenników, ale nie można raczej na jego podstawie przekreślać wspomnianych graczy.
Piotr
10:37 9.10.2017
Polecam sprawdzić Mighty Mug.
Bardzo fajne kubki, zarówno na podróż (stalowe) jak i do krótkich dojazdów do pracy (plastiki)
www.mightymug.pl
Robert
10:12 2.11.2017
Kubek Fjord Nansen Lando użytkuję od niespełna 4 lat. Jestem bardzo zadowolony. Wcześniej miałem kubek innej znanej firmy, który kompletnie nie spełnił moich oczekiwań. Podczas użytkowania po około 2,5 roku zepsuł się korek, można go jednak dokupić osobno. Widzę, że ciekawą alternatywę przedstawił @Marcel, czyli T-ready.
Ryszard
14:27 18.07.2022
Używam drugiego kubka termicznego "contigo" i jestem zawiedziony. Po kilkudziesieciu dniach kubki zaczęły być mocno ciepłe i krótko trzymająły ciepło płynu.
Ryszard
14:27 18.07.2022
Używam drugiego kubka termicznego "contigo" i jestem zawiedziony. Po kilkudziesieciu dniach kubki zaczęły być mocno ciepłe i krótko trzymająły ciepło płynu.

Dodaj komentarz: